Осигурени лица и възникване на осигуряването

Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове и на клоновете на чуждестранни юридически лица, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.

Осигуряването им възниква от деня, в който те започват да упражняват трудова дейност и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.

( чл. 10 от КСО)

За да възникне основание за осигуряване, задължително трябва да е налице вписване в Търговския регистър на лицето, което управлява съответното дружество или има съответните правомощия по управлението и контрола му.

За да възникне основание  за осигуряване е необходимо, не само управителят да извършва трудова дейност, но и да е предвидено в съответен акт на търговското дружество получаване на възнаграждение за това. В случай, че посочените две условия не са едновременно изпълнени основание за осигуряване не възниква по този ред.

Осигурителен доход

Управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове и на клоновете на чуждестранни юридически лица, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон се осигуряват върху получените, включително начислените и неизплатените, месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход, за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход определен в Закона за бюджета на ДОО за съответната година.

Максималният месечен размер на осигурителния доход за 2024 г. е 3750 лв.

В случай че управителите не работят през целия месец, минималният месечен осигурителен доход се определя пропорционално на отработените дни през месеца, включително дните, за които е изплатено възнаграждение по чл. 40, ал. 5 от КСО.

Когато управителите получават суми от средствата за социални разходи, върху тях се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство”, фонд “Пенсии”, фонд “Безработица” и фонд "Трудова злополука и професионална болест". Тези вноски се дължат и когато сумите от социалните разходи са само начислени и не са изплатени.

Осигурителен стаж

За осигурителен стаж се зачита времето, за което за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО  са внесени или дължими осигурителни вноски върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход - минималната работна заплата за страната.

Осигурителният стаж се установява с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО.

Подаване на данни за дни в осигуряване и осигурителен доход

Осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите, данни за  осигурителния доход, осигурителните вноски, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване.

Нормативното основание за подаването на данните за осигурените лица е чл. 5, ал. 4,
т. 1 от КСО. Данните се подават с декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице” по реда на Наредба № Н-13 от 17.12.2019 г. издадена от  министъра на финансите.

Персоналните данни, събирани за осигурените лица, се използват при отпускането и изплащането на пенсиите, паричните обезщетения и помощите.

Данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО се подават:

  • с вид осигурен „10“ - за управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове и на клоновете на чуждестранни юридически лица, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества, и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон.

На интернет страницата на НОИ осигурителите имат достъп до справки за подадените от тях декларации за социално осигуряване, справки за представените документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО, справки за постъпилите данни в Електронния регистър на болничните листове и решенията по обжалването им (ЕРБЛРО).

С оглед защита на информацията, справките са достъпни след въвеждане на ЕИК по ЗТРРЮЛНЦ/ЕИК по БУЛСТАТ и идентификационен код на осигурител (ИКО), издаден от НОИ.

За издаване на ИКО се подава заявление до ТП на НОИ. Заявлението е по образец, утвърден от управителя на НОИ и се подава лично от представляващия осигурителя или от негов представител, чиито данни за самоличност са вписани в заявлението. Той представя изрично нотариално заверено пълномощно за издаването на ИКО или адвокатско пълномощно. Копие от представеното пълномощно се съпоставя с оригиналния документ и се съхранява заедно с подаденото заявление.

 За получения ИКО на НОИ се издава удостоверение, което също се получава лично и не се изпраща по пощата.

Националният осигурителен институт предоставя възможност за издаване на ИКО по електронен път, за лицата, които притежават валиден квалифициран електронен подпис (КЕП).

Повече информация как да получите ИКО може да намерите тук.

Осигурителни права

Лицата подлежащи на осигуряване по реда на чл. 4, ал.1 т. 7 от КСО имат право на:

Парични обезщетения за:

  • временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест;
  • трудоустрояване;
  • бременност и раждане;
  • отглеждане на дете до 2-годишна възраст;
  • осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
  • отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя);
  • безработица.

Парични помощи за:

  • инвалидност поради общо заболяване, когато няма основания за отпускане на пенсия;
  • профилактика и рехабилитация;
  • помощно-технически средства, свързани с увреждането;
  • при смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ и на наследствена пенсия.

Пенсии за:

  • осигурителен стаж и възраст;
  • инвалидност поради трудова злополука или професионална болест;
  • инвалидност поради общо заболяване.