Задължение за информиране на работниците и служителите за датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност и за реда за получаване на гарантирано вземане

В 14-дневен срок от вписването в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЛЮНЦ) на съдебното решение, работодателят е длъжен да информира работниците и служителите си за датата на вписването и за реда за получаване на гарантирани вземания.

Работодателят изпълнява задължението си по информиране на работниците и служителите по следния ред:

  • чрез писмено уведомяване на представителите на работниците и служителите и чрез поставяне на обява на подходящо място в предприятието - за работниците и служителите, чиито трудови правоотношения към датата на вписване на съдебното решение не са прекратени;
  • чрез изпращане на съобщение с обратна разписка на всеки работник и служител - за работниците и служителите, чиито трудови правоотношения са прекратени през месеца на вписване в търговския регистър на решението по чл. 6 от закона или през последните 36 предходни календарни месеца;
  • за работниците и служителите, наети по трудови правоотношения в предприятие - български работодател, което осъществява стопанска дейност на територията на Република България и е обособена част от друго предприятие, осъществяващо стопанска дейност на територията на друга държава-членка на Европейския съюз, или друга държава от Европейското икономическо пространство, когато по реда на законодателството на тази държава предприятието е в несъстоятелност и това се отнася и за обособената част от него в Република България, задължението на българския работодател за информиране на работниците и служителите възниква от датата, на която обстоятелството, че е открито производство по несъстоятелност по реда на законодателството на другата държава му е станало известно.

(§ 1 от ДР на ЗГВРСНРчл. 3 НРНИРСОИГВНР)

Изготвяне на справка за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения

В срок до 21 дни от вписване на съдебното решение в ТРРЮЛНЦ, работодателят изготвя справка по образец, приложение № 1 към чл. 4, ал. 1 от НРНИРСОИГВНР за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по Кодекса на труда и други нормативни актове за всяко правоимащо лице в 3 екземпляра. Екземплярът за правоимащия работник или служител се връчва лично или се изпраща чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка.
В едномесечен срок от вписване в ТРРЮЛНЦ на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност, контролните органи на компетентното ТП на НОИ извършват проверка при работодателя, при която се установява дали са налице условията на ЗГВРСНР за възникване на право на работниците и служителите на гарантирано вземане. За резултата от проверката се съставя констативен протокол.
В хода на проверката и в срока, в който се извършва тя, работниците и служителите могат да подават възражения, с които да оспорват данните в изготвената от работодателя справка. Той е длъжен да уведоми контролните органи за постъпилите възражения, да даде становище относно тяхната основателност и да изготви нова справка или да откаже издаването ѝ.

(чл. 4, чл. 5 НРНИРСОИГВНР)

Задължения на работодателя след обявяване на предприятието в несъстоятелност

В едномесечен срок от вписването на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност, постановяване на прекратяване дейността на предприятието, обявяване на длъжника в несъстоятелност и спиране на производството  работодателят следва да извърши:

  • прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите;
  • да изпрати уведомления за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите;
  • да издаде необходимите документи за трудов и осигурителен стаж и осигурителен доход;
  • да изпълни процедурата за информиране на работниците и служителите;
  • да изготви справките за лицата с право на гарантирани вземания съгласно Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя и нормативните актове по прилагането му;
  • да предаде ведомостите в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.

(чл. 632, ал. 6 от Търговския закон)