Когато вписаната продължителност на трудовия стаж в трудовата книжка е заверена с подписите на главен счетоводител и ръководител на предприятието, и е подпечатана с печата му, не е необходимо да се издава удостоверение. Осигурителният стаж ще се зачете по надлежно оформената трудова книжка.
Заявлението е образец, който може да се изтегли от сайта на НОИ, раздел „Формуляри“/„Формуляри и образци за осигурителен архив“, или да се получи на място в териториално поделение на НОИ или регионален архивен център.
В заявлението се вписват следните данни:
- трите имена, ЕГН, адрес;
- вид на исканото удостоверение;
- целта за издаване на документа, а когато ще се ползва в чужбина се уточнява държавата, където да послужи и дали ще се легализира издаденият документ;
- наименованието на осигурителя;
- период на положения стаж и период, за който се иска удостоверението, и заемани длъжности;
- идентичност на имена (при необходимост);
- трите имена на член-кооператора, в чието домакинство е работило лицето;
- период на наборна военна служба (за мъжете);
- период на майчинство (за жените).
Документи, които се прилагат:
- копие от трудова книжка (при наличие);
- документ за идентичност на имена, издаден от общината (при необходимост);
- удостоверение за наследници, когато заявлението се подава от наследниците;
- копие от пълномощно, когато заявлението се подава от упълномощено лице, съгласно чл. 18 от АПК. Не е необходимо пълномощното да е нотариално заверено, в случай че упълномощеното лице е родител, съпруг или дете. В пълномощното задължително се посочва родствената връзка.
Удостоверенията за осигурителен стаж/доход се издават безплатно, в срок до 30 дни. Удостоверенията се получават:
- лично или от упълномощено лице. Не е необходимо пълномощното да е нотариално заверено, в случай че упълномощеното лице е родител, съпруг или дете. В пълномощното задължително се посочва родствената връзка;
- чрез лицензиран пощенски оператор;
- по електронен път на посочен e-mail адрес.
Удостоверения за осигурителен стаж/доход, необходими при отпускане на наследствени пенсии се издават въз основа на подадено в териториално поделение на НОИ (регионален архивен център) заявление по образец, който може да се намери на интернет страницата на НОИ или да се получи на място в ТП. Към заявлението се прилага удостоверение за наследници и копие от трудовата книжка на наследодателя (при наличие).
Категория на трудовия стаж се вписва в удостоверението, само ако има данни във ведомостите за заплати и трудовоправните документи на осигурителя. Преценката за категорията на положения труд се извършва от дирекция/отдел “Пенсии” въз основа на представени от лицето оригинални документи за осигурителен стаж.
Трудов стаж пред Бюрата по труда се доказва с издадено от ТП на НОИ удостоверение Обр. УП-13, в което се вписва трудовият стаж по изрично декларирано искане от лицето.
На интернет страницата на НОИ в раздел Физически лица/Осигурителен архив е публикувана “Справка за прекратени осигурители без правоприемник с предадени в НОИ ведомости за заплати”. Достъпът до справката е свободен.
Издава се удостоверение Обр. УП-17, което да послужи пред съда за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред. Удостоверението се издава въз основа на подадено в ТП на НОИ заявление по образец, който се намира в раздел “Формуляри” на интернет страницата на НОИ. Може да се получи и на място в ТП на НОИ или регионален архивен център. Заявлението се подава лично или чрез упълномощено лице, съгласно чл. 18 от АПК (не е необходимо пълномощното да е нотариално заверено, в случай че упълномощеното лице е родител, съпруг или дете. В пълномощното задължително се посочва родствената връзка).
Заявлението може да се подаде във всяко ТП на НОИ или регионален архивен център, независимо къде се съхраняват ведомостите, както и по електронен път по реда на ЗЕУ.
Когато в ТП на НОИ не са приети ведомостите на предприятието, няма информация относно правоприемник и негов адрес, в случай, че лицето не може да намери свидетели, по представеното в съда удостоверение УП-17, ще се даде ход на делото, но районният съд ще реши дали да признае стажа.
Удостоверенията за осигурителен стаж/доход се издават безплатно. Дубликат на издадено удостоверение се заплаща, съгласно Тарифа на услугите в НОИ
Удостоверенията за осигурителен стаж/доход се издават безплатно. Дубликат на издадено удостоверение се заплаща, съгласно Тарифа на услугите в НОИ – www.nssi.bg - Банкови сметки и тарифи на услугите в НОИ.
Удостоверенията за осигурителен стаж и осигурителен доход нямат срок на валидност.
Заявлението може да се подаде в най-близкото ТП на НОИ или регионален архивен център, независимо от местоживеенето на заявителя и независимо къде се съхраняват документите на прекратения осигурител
В ТП на НОИ не се попълва формулярът по образец за възстановяване на трудов стаж. Издават се удостоверения за трудов/осигурителен стаж, които служат пред Инспекцията по труда за възстановяване на трудови книжки.
Преценката относно зачитане на осигурителния стаж/доход при пенсиониране се извършва от длъжностните лица, на които е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в ТП на НОИ въз основа на представени от лицето оригинални документи за осигурителен стаж/доход в административното производство по отпускане на пенсия.
В този случай се издава удостоверение за осигурителен доход Обр. УП-15.
В случаите, когато от прекратения осигурител не е приета пълната документация и във ведомостите няма данни за изплатените на лицето възнаграждения, няма приети други документи, доказващи изплащането на възнагражденията, в удостоверението за осигурителен доход Обр. УП-15 се посочва минималната работна заплата за страната (МРЗ) за съответния период. Документът се издава по този начин, при условие, че стажът за същия период е надлежно оформен, съгласно изискванията на Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж (НТКТС) – продължителността на трудовия стаж е заверена с подписите на главен счетоводител и ръководител на предприятието, и подпечатана с печата му.